czyli
przejście do innego wymiaru

PORTAL

bo menopauza jest jak

04 kwietnia 2024

Alkohol szkodzi zdrowiu!

Jak często słysząc to zdanie przewracałaś ze znudzeniem oczami i sączyłaś kolejnego aperola czy prosecco? Przecież to lekki koktajl, nikomu jeszcze nie zaszkodził, w końcu coś mi się od życia należy - myślałaś.

 

Alkohol, choć powszechnie akceptowany społecznie, może być szkodliwy dla zdrowia w każdym wieku, a w szczególności w okresie menopauzalnym. Istnieje wiele powodów, dla których kobiety w tym okresie życia powinny ograniczyć lub zrezygnować z alkoholu. Wiem wiem - pewnie już chcesz przełączyć tę stronę, bo przecież nikt nie ma prawa Ci mówić z czego masz w życiu rezygnować! Chcę tylko, żebyś wiedziała dlaczego spożywanie alkoholu w wieku okołomenopauzalnym nie jest najlepszym pomysłem - decyzję podejmiesz sama. 
 

 

Serce

Alkohol może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, które mogą być już bardziej nasilone w okresie menopauzy z powodu zmian hormonalnych. Nadmierna konsumpcja alkoholu może prowadzić do podwyższonego ciśnienia krwi, zaburzeń rytmu serca oraz zwiększonego ryzyka udaru mózgu czy zawału serca.

Mózg

Zdrowie psychiczne w okresie menopauzalnym to jest temat rzeka - o tym pogadamy innym razem, warto jednak wiedzieć, że alkohol może jedynie pogłębić problemy w tym obszarze. Zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją, mgła mózgowa, demencja, choroby neurodegeneracyjne, huśtawka nastrojów, rozdrażnienie, wyczerpanie, lęki, depresja - mnie ta lista skutecznie zniechęca mnie do spożywania, a to jedynie wierzchołek góry lodowej...

Wątroba

Funkcje detoksykacyjne w okresie menopauzy mają kluczowe znaczenie - hormony po spełnieniu swojej roli powinny zostać wydalone z organizmu, gdyż ich nieaktywne formy potrafią niepotrzebnie zakłócić już i tak rozregulowany system. Strategiczną rolę w tym procesie odgrywa wątroba, dlatego tak ważne jest dbanie o jej nieprzeciążanie, czyli unikanie substancji toksycznych, czyli m.in. alkoholu (dobrze słyszysz - alkohol to trucizna - to moja mantra od lat, choć wiele razy usłyszałam, że opowiadam dyrdymały).

Uderzenia gorąca

Wiele kobiet w okresie menopauzy boryka się z uderzeniami gorąca. Spożywanie alkoholu może nasilać te objawy oraz utrudniać ich kontrolę, co negatywnie wpływa na jakość życia. Poza tym uderzenia gorąca mogą być powiązane z dominacją estrogenu, który ma tendencję do krążenia w krwiobiegu, gdy wątroba jest zbyt "zajęta" oczyszczeniem twojego organizmu z alkotoksyn - czyli patrz punkt wyżej.

Sen

Wbrew przyjętym Picie alkoholu zwiększa ryzyko zaburzeń snu, skracając ilość czasu w fazie REM. Alkohol może powodować – lub pogłębiać – problemy ze zdrowiem psychicznym, w tym stany lękowe i depresję, które mogą być problemem już w wieku średnim. Nadmierne spożycie może skutkować zwiększoną liczbą wyjść do łazienki w środku nocy (znowu zakłócając sen).

Waga

Wraz z menopauzą kobiety często zmagają się ze zmianami w metabolizmie, co może prowadzić do przyrostu wagi. Alkohol dostarcza dużą ilość pustych kalorii, co może prowadzić do nadwagi lub otyłości, a to z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy i wielu innych schorzeń.

Osteoporoza

W temacie osteoporozy można wymienić kilka negatywnychpowiązań ze spożyciem alkoholu:

  • Nadmiar alkoholu może utrudniać wchłanianie wapnia i witaminy D - do tworzenia nowych komórek kostnych organizm potrzebuje wapnia, natomiast witamina D pomaga organizmowi wchłaniać wapń. Alkohol może zakłócać zdolność organizmu do przetwarzania tych składników odżywczych, co może mieć wpływ na zdrowie kości.

  • Nadmierne picie powoduje niedobory hormonów - testosteronu i estrogenu, które odgrywają ważną rolę w zdrowiu kości. Nadmierne picie może spowodować, że będziesz wytwarzać mniej obu hormonów, co doprowadzi do utraty masy kostnej.

  • Będąc pod wpływem jesteś bardziej narażona na upadki, czego następstwem mogą być złamania kości. Natomiast 1/3 złamań kości w obrębie stawu biodrowego, po 50 roku życia, kończy się śmiercią w okresie do roku po wypadku - trochę przerażające. 

 

To tyle - tylko i aż... Nie chcę Cię przerażać czy dołować, ale nie wszyscy o tym mówią a podjęcie świadomej decyzji powinno być poparte wiedzą.
Wiele osób nie umie zrezygnować z alkoholu, bo boją się wykluczenia - no jak -ze mną się nie napijesz? Uwierz mi - wiele razy słyszałam ten argument, ale na mnie to nie działa i mam po prostu wywalone. A jeżeli dla Ciebie to jest trudne to możesz zawsze zamienić alkohol na bezalkoholowe zamienniki - niektóre naprawdę trudno odróżnić od ich alkoholowych odpowiedników. Już niedługo pojawi się zakładka "POLECAJKI", gdzie będziesz mogła znaleźć kilka moich faworytów.
Uwierz mi - świętując w ten sposób, toast "NA ZDROWIE" nabiera zupełnie innego znaczenia!

 


                                                                                                                                                                                                                                                      

 

 


​​​​​​​