Cykliczność, czyli zapewne coś czego nienawidzisz od swoich nastoletnich lat i co jest dla Ciebie źródłem wszelkiego zła. A tak naprawdę możesz wykorzystać swoją cykliczność jak swoją SUPER MOC, wystarczy tylko poznać i zrozumieć te wszystkie zmiany, które zachodzą w Twoim wnętrzu na przestrzeni miesiąca. Mam na myśli 3 główne hormony płciowe, bo to właśnie ich działalność sprawia, że czasami czujesz się jak rozdygotana wariatka a innym razem jak królowa życia!
>> estrogen
>> progesteron
>> testosteron
W pierwszej fazie cyklu, czyli od dnia 1, w którym wystąpiła miesiączka, do dnia 14, widać wzrost wszystkich trzech hormonów, natomiast ESTROGEN zdecydowanie dominuje. Można powiedzieć, że estrogen jest ekstrawertyczką - chce wychodzić, bawić się, jest rozgadana i ciekawa życia. Masz wtedy więcej energii i jesteś bardziej skupiona. W kolejnych dniach (ok. 13-17 dnia cyklu) zaczynasz bardziej zwracać uwagę na swojego partnera, bo wtedy zaczyna się owulacja, która jest bezpośrednio skorelowana z podwyższonym poziomem TESTOSTERONU. Wpływa on nie tylko na zwiększone libido - zwiększa się też twoje poczucie motywacji i czujesz, że możesz góry przenosić. Testosteron sprzyja także przyrostom masy mięśniowej, więc mocny trening siłowy w tym czasie jest jak najbardziej wskazany. W drugiej fazie cyklu do głosu dochodzi PROGESTERON, który jest Twoim wewnętrznym introwertykiem - zapewne wtedy trochę zwalniasz i skupiasz się na sobie i swojej intuicji, mniej chętnie spotykasz się z ludźmi i trochę bardziej emocjonalnie podchodzisz do różnych spraw.
Mam nadzieję, że teraz wszystko Ci się rozjaśniło i jeżeli kiedykolwiek zastanawiałaś się czy coś z Tobą jest nie tak, bo czujesz się czasem jakbyś była dwoma różnymi osobami w ciągu swojego cyklu, to uspokoję cię - WSZYSTKO Z TOBĄ OK! Taka jest po prostu nasza kobieca natura i nie ma sensu z nią walczyć.
Zaczynając rozmowę o hormonach i menopauzie, warto na początek przypomnieć sobie wiedzę z biologii, z 4 klasy szkoły podstawowej! Wtedy na pewno nie słuchałaś, potem jak myślałaś o ciąży to coś tam sobie odświeżyłaś a teraz ta wiedza może być dla Ciebie orężem do walki z przeciwnościami dnia codziennego! SERIO!
Często traktujemy naszą cykliczność jak niechcianą chorobę, przeklinamy jej symptomy i walczymy z biologią.Tak naprawdę to warto poznać kilka faktów, dopasować styl życia i aktywności, a następnie obserwować i słuchać swój organizm. Jest jeszcze jeden plus takiego podejścia - o wiele łatwiej przejdziesz okres perimenopauzy i będziesz mogła cieszyć się zdrowiem, energią i seksapilem w drugiej połowie życia!