czyli
przejście do innego wymiaru

PORTAL

bo menopauza jest jak

22 lutego 2024

PSTRYK... i już!

Życie byłoby piękne, gdyby tak to przebiegało... niestety proces przejścia w stan menopauzy to jest właśnie PROCES.

Czasem, który poprzedza właściwą menopauzę nazywamy perimenopauzą, i może on trwać od 4 do 8 lat. Często jest to czas, w którym doświadczamy najczęstszych objawów menopauzy. Ponieważ okres okołomenopauzalny ma miejsce, gdy jeszcze mamy miesiączki, często zakrada się do nas i prowadzi do zamieszania. Przed czterdziestką wiele kobiet nawet nie słyszało o okresie okołomenopauzalnym. Wierzę jednak, że zrozumienie okresu okołomenopauzalnego jest kluczem do starzenia się z wdziękiem i energią.

 

wg Wikipedii:Menopauza, "przekwitanie", klimakterium, (gr. meno – miesiąc i pausis – przerwa, zatrzymanie) – etap w życiu kobiety (oraz samic niektórych innych gatunków), pomiędzy wiekiem prokreacyjnym a początkiem starzenia się.

 

Nie chodzi o Pauzę, tylko o PERI, czyli czas przed.

Menopauza to jedna z niewielu pewników w życiu kobiet, więc jeśli masz szansę, przygotuj się na nią – psychicznie i fizycznie. Jeśli ta łódź już popłynęła dla Ciebie, nadal możesz wiele zrobić, aby Twoje lata menopauzy były tak złote, jak powinny.

W okresie okołomenopauzalnym jajniki stopniowo równoważą produkcję estrogenu i progesteronu, przygotowując się do menopauzy i ostatecznego ustania miesiączki. Przy średnim wieku menopauzy wynoszącym 52 lata w Polsce, okres okołomenopauzalny zwykle rozpoczyna się u kobiet po czterdziestce. Jednak możliwe jest, że okres okołomenopauzalny rozpocznie się już w wieku 30 lat.

Perimenopauza – stopniowy proces zmian

Dla większości kobiet okres okołomenopauzalny jest całkowicie normalnym, stopniowym procesem, a nie chorobą, którą należy leczyć, i trwa do momentu, w którym  jajniki przestają wydzielać komórki jajowe. W ciągu ostatniego roku lub dwóch lat okołomenopauzalnych nasze ciała wytwarzają znacznie mniej estrogenu i to właśnie w tym momencie wielu z nas doświadcza objawów menopauzy – zazwyczaj w wieku od 48 do 50 lat.

 

Przywracanie równowagi hormonalnej

Niestety, aż 80% kobiet doświadcza trudnych objawów, które wpływają na jakość ich życia. Przyrost masy ciała, wahania nastroju, lęk, depresja, bezsenność, utrata włosów, przerzedzenie skóry, niskie libido i spadek funkcji poznawczych to tylko niektóre z typowych, ale nie normalnych objawów, których doświadczają kobiety.

Typowe metody leczenia w medycynie konwencjonalnej obejmują leki przeciwdepresyjne, tabletki nasenne, leki przeciwbólowe, hormonalna terapia zastępcza lub podejście „obserwuj i czekaj”. Wiele kobiet cierpi, gdy mówi się, że te objawy są tylko normalną częścią procesu starzenia. To nie jest rozwiązanie.

W przypadku zdecydowanej większości kobiet objawy można leczyć i odwracać poprzez zmiany stylu życia, takie jak dostosowanie diety i odżywiania, włączenie ruchu i ćwiczeń, odpowiedni sen, unikanie toksyn i nauka relaksu. Trudne objawy mogą wymagać dalszych badań w celu ustalenia pierwotnej przyczyny i często można je złagodzić za pomocą naturalnych metod leczenia i terapii, takich jak akupunktura, homeopatia i naturopatia.

 

Pobudka

Ja osobiście doświadczyłam w wieku 39 lat ogromnego załamania mojego zdrowia i wierzę, że to był krzyk mojego organizmu o to, abym się ogarnęła. Był to dla mnie trudny czas, ale ostatecznie cieszę się, że do tego doszło właśnie wtedy - mam takie wewnętrzne poczucie, że wewnętrzna JA dała mi sygnał, że to ostatni moment! Uzmysłowiłam sobie, że to jest czas, w którym powinnam postawić siebie na pierwszym miejscu. Zastanowić się jak chcę przeżyć ten kolejny etap mojego życia i co chcę w tym życiu zmienić, bo właśnie to jest doskonały moment na zmiany!Kiedy organizm wytwarza nieprzyjemne objawy, jest to wyraźny sygnał, że muszą nastąpić zmiany. Dzieje się tak często, gdy nie byłyśmy w stanie odpowiednio o siebie zadbać. W dzisiejszych czasach wiele z nas żyje w dużym stresie w domu lub w pracy. Nasza dieta nie spełnia zwiększonych wymagań organizmu, możemy być być przewlekle chore, nasze rezerwy energii są wyczerpane albo jesteśmy po prostu przytłoczone wydarzeniami dnia codziennego, co sprawia, że źle śpimy.

W okresie okołomenopauzalnym organizm może zacząć wytwarzać objawy, które sprawiają, że zatrzymujemy się, myślimy i wprowadzamy niezbędne zmiany w stylu życia – dla siebie. Musimy słuchać naszych symptomów – działają jak alarmy, sygnalizują, że coś jest nie tak.

Im szybciej zaakceptujemy, że jesteśmy w okresie okołomenopauzalnym, tym lepiej. Zajmując się objawami i poświęcając trochę czasu i energii na dbanie o nasze zdrowie, będziemy w stanie je powstrzymać.

 

Objawy okołomenopauzalne

Kobiety mogą odczuwać niektóre z następujących objawów w okresie okołomenopauzalnym. Każda kobieta jest inna. Niektóre z Was mogą doświadczać każdego objawu z listy, podczas gdy inne radzą sobie z bardzo niewielką liczbą z tych objawów lub wcale. Na pewno geny, jak również styl życia, mają ogromny wpływ jak wiele elementów z tej listy zagości na dłużej w Twoim życiu.

  • Zmiany cyklu – długość cyklu, długość i obfitość miesiączki

  • Uderzenia gorąca

  • Nocne poty

  • Bezsenność

  • Zmęczenie

  • Lęk, wahania nastroju, drażliwość i depresja

  • Utrata pewności siebie

  • Zmniejszone libido

  • Suchość pochwy

  • Tkliwość piersi

  • Wzdęcia

  • Nasilenie PMS

  • Nietrzymanie moczu, infekcje dróg moczowych

  • Bóle mięśni i stawów

 


                                                                                                                                                                                                                                         
 


​​​​​​​