Prawdopodobnie kojarzysz popularne objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, przybieranie na wadze i zmiany nastroju. Jednak w okresie okołomenopauzalnym dzieje się wiele rzeczy, które nie trafiają na pierwsze strony gazet i prawdopodobnie nie będziesz podejrzewała, że mogą to być pierwsze objawy menopauzy.
Doświadczenie każdej kobiety związane z menopauzą jest wyjątkowe i inne – Twoje objawy mogą być zupełnie różne niż Twojej koleżanki, siostry czy mamy. Dlatego warto obserwować swoje ciało i wszelkie „nowości” w samopoczuciu, których doświadczasz powinnaś obserwować i konsultować z lekarzem. TUTAJ możesz pobrać formularz do kontrolnej analizy objawów, który warto regularnie wypełniać.
Poniżej lista mniej znanych objawów okołomenopauzalnych, na które warto zwrócić uwagę będąc po 35. roku życia.
Kołatanie serca
Przepływy hormonalne, które mają miejsce w miesiącach i latach poprzedzających menopauzę, mogą powodować kołatanie serca (estrogen pomaga regulować tętno i utrzymuje poziom cholesterolu pod kontrolą). Jeśli masz kołatanie serca trwające dłużej niż kilka minut lub czujesz się słabo lub masz duszności, skonsultuj się z lekarzem, aby wykluczyć coś poważniejszego.
Sucha i swędząca skóra
Wraz ze spadkiem poziomu estrogenu spada również ilość sebum produkowanego przez skórę. Oprócz suchej i swędzącej skóry, twoje włosy i paznokcie mogą potrzebować dodatkowego nawilżenia, to samo dotyczy Twoich oczu, skóry głowy i pochwy.
Twoje życie seksualne może się zmienić
Kobiety często spodziewają się, że ich życie seksualne ulegnie pogorszeniu w okresie okołomenopauzalnym i menopauzalnym — i tak się może zdarzyć.
Bez estrogenu pochwa może nie tylko wydawać się sucha, ale również tracić elastyczność, co może sprawić, że seks będzie bolesny dla niektórych kobiet. Jednak inne kobiety mogą chcieć uprawiać więcej seksu z powodu nieregularnych skoków estrogenu.
Problemy ze snem
Objawy okołomenopauzalne, takie jak uderzenia gorąca, nocne poty i wahania nastroju, mogą nie dać Ci spać w nocy, ale cykl snu może być również zakłócony z powodu spadku progesteronu. Tak więc - zamiast przechodzić w głęboki sen regeneracyjny, możesz przechodzić w okresy lżejszego snu w ciągu nocy.
Trudności z koncentracją
Zmiany hormonalne, w tym spadek estrogenu i progesteronu, mogą osłabić Twoją zdolność do jasnego myślenia. Powód: estrogen odgrywa rolę w produkcji czynnika wzrostu zwanego neurotroficznym czynnikiem pochodzenia mózgowego, lub BDNF, który jest powiązany ze zwiększoną pamięcią i zdolnościami poznawczymi.
Budowanie masy mięśniowej może być wyzwaniem
Oprócz spadku estrogenu wiele kobiet w okresie okołomenopauzalnym i postmenopauzalnym doświadcza niższego poziomu testosteronu, który jest hormonem odpowiedzialnym między innymi za budowanie masy mięśniowej.
Twoje kości mogą wymagać uwagi
Estrogen pomaga chronić kości, więc logiczne jest, że ryzyko utraty masy kostnej wzrasta po menopauzie. Możesz pomóc przeciwdziałać tym uszkodzeniom, włączając do codziennej rutyny czynności wymagające podnoszenia ciężarów (zwłaszcza podnoszenie ciężarów) i zapewniając dietę bogatą w białko, wapń i witaminę D – tu konieczna jest suplementacja.